Društvo študentov psihologije Slovenije je ob svetovnem dnevu duševnega zdravja organiziralo spodbudne in ozaveščevalne aktivnosti o skrbi za duševno zdravje. Kako pa lahko študentje za svoje notranje počutje skrbimo sicer?

Naj bo vsak dan - dan duševnega zdravja
Slogan letošnjega projekta “Kako si?” bi morali upoštevati vsi, tudi študenti. Čeprav mnogi pravijo, da so naša leta najlepša, najbolj zanimiva in zabavna, to ne pomeni, da nismo izpostavljeni stresnim okoliščinam. Zato Društvo študentov psihologije Slovenije v sodelovanju z Društvom študentov psihologije Maribor organizirala tedenski projekt izobraževanj in delavnic na temo duševnega zdravja na dveh lokacijah; v Mariboru in Ljubljani.
Glavni cilj projekta je bil skrb za duševno zdravje samega sebe in drugih postaviti kot eno izmed najpomembnejših vrednot. Da bi ga pomagali doseči, so letos v tednu duševnega zdravja organizirali brezplačna predavanja, delavnice, okrogle mize, projekcije filmov s strokovnim komentarjem, gledališke predstave in literarne večere. Dogodkom se pridružujejo tudi strokovnjaki ustreznih področij in osebe s proosebnimi izkušnjami. Vseletno podporo in spodbudo k skrbi za duševno zdravje pa prav tako prinašajo preko družbenih omrežij. Sledite jim lahko na Facebooku in Instagramu.
Naj “Kako si?” ne bo le vljudnostno vprašanje
Najprej je treba po počutju iskreno vprašati sebe. In tudi iskreno odgovoriti. Kako sem danes? So moji občutki pozitivni ali mi v glavi prevladujejo negativne misli? Me kaj teži in kako se lahko s tem spoprimem? Ali me danes čakajo naporne naloge in ali imam primerna orodja, da bom kasneje uravnovesil_a stresne obremenitve?
Takoj nato je pomembno, da to preprosto vprašanje, ki si ga prepogosto postavljamo zgolj vljudnostno, mislimo resno. Izkazovanje iskrenega zanimanja za počutje drugih in obratno - občutek, da se nekdo zanima za nas - nam bo prinesel pristno povezavo s sočlovekom, ki je v časih virtualne porazgubljenosti in posledične družbene distance še kako pomembna.
Smo se torej pripravljeni vprašati: “Kako si?” in si na to vprašanje tudi odgovoriti? Če smo v zvezi s svojim duševnim zdravjem in duševnim zdravjem ljudi okrog sebe pripravljeni narediti še kak korak več, pa še toliko bolje. In nikar ne pozabimo, da imamo tudi študentje kar nekaj svetovalnic, na katere se lahko obrnemo v svojem študijskem središču.
Bình luận