top of page

Študentski suhi januar - vam bo uspelo zdržati?

Študentski suhi januar ne pomeni, da smo za praznike vse zapravili in sedaj po svetu hodimo praznih žepov. Četudi bi to kaj lahko bila zelo smiselna razlaga, pa od leta 2013 suhi januar pomeni projekt abstinence po prazničnem opijanju in čedalje bolj je popularen tudi med študenti. Ste se ga udeležili tudi sami? Pa še gre ali ste ob prvem študentskem torku obupali? Morda odgovore na vprašanji “zakaj” in “kako” najdete prav v tem prispevku …

vir slike: Freepik

Razlogi za suhi januar

Pretirano uživanje alkoholnih pijač in tudi siceršnji nezdrav življenjski slog, ki nas v zahodnih družbah običajno spremlja skozi decembrske praznike, je dobro enkrat končati. Kako bi pa bilo, če bi si nezdrave navade navlekli za celo leto, če ne kar do konca življenja? No, in suhi januar je super razlog, da presekamo. V družbi ovčic so namreč takele skupinske internetne pobude kar dobra motivacija, da se česa lotimo tudi sami.

Kaj pa so tisti sladkorčki, ki nam jih lahko prinese, poleg boljšega spanca, lepše kože in manj zmačkanih juter?

1) Suhi januar je dober način samo-preverbe. Ali smo že tako vajeni (upamo, da ne celo odvisni) alkohola, da po njem posežemo iz dolgčasa oziroma iz navade (celo potrebe)? Ali nam je še vedno nek priboljšek, užitek za posebne priložnosti? 2) Mesec brez alkohola nam bo pomagal bolj trezno razmišljati, si organizirati urnik in se dobro pripraviti na izpite. 3) Nagrado bomo dobili kmalu - boljše počutje in videz se odrazita že po dveh tednih, če se vmes alkohola ne dotaknemo. 4) Morda se boste alkoholu odločili odreči za vedno in bo vaša nova navada postala navada, da alkohola ne uživate ...

Uspešnost suhega januarja

Raziskava, v letu 2015 izvedena v Veliki Britaniji, ki je obravnavala dobrih 850 odraslih, ugotavlja, da je uspešnost suhega januarja nad 60-odstotki! Kar pomeni, da približno dve tretjini tistih, ki se za trezen januar odločimo, tudi uspe. V kateri skupini bomo pristali sami pa bomo videli konec meseca ...

Kaj pa druga statistika, ki so jo ugotovili iz raziskave? Malce večjo možnost (približno 20 %) za uspeh boste imeli, če ste z mesečno prekinitvijo pitja alkohola uspeli že kdaj prej. Na vaš uspeh lahko vpliva še družba, namensko zbiranje (oz. “šparanje”) denarja, ki ga pri tem prihranimo in pa načrt, da bi se alkoholu odpovedali dolgoročno. Sicer vplivi teh dejavnikov niso veliki, so pa znatni. In pri družbi oz. “suhojanuarskem kolegu” vpliv deluje negativno, torej če se boste v shojanuarski izziv podali s prijateljem, boste imeli nekaj odstotkov manj možnosti, da uspete, kot pa če se vanj podate sami.

Več o raziskavi si lahko preberete tudi sami.

Če poskusite, pa nam le javite, kako je šlo. ;)

Commenti


bottom of page