…in prevaranti čedalje iznajdljivejši! Na vaših komunikacijskih kanalih se lahko znajde vse od “zapuščine Perzijskega princa” do “nujnega plačila globe”. Postopki so precej zahtevni, ampak vse bomo rešili namesto vas. Potrebno je navesti le vse podatke vaše kreditne kartice in včasih poskenirati še kak osebni dokument.
Vir slike: Unsplash
Našli smo vaš denar, sedaj potrebujemo le še vse vaše podatke, da vam ga pošljemo
Poziv, ki smo ga v takšni ali drugačni obliki prejeli (ali vsaj zanj slišali) verjetno že vsi, očitno še vse prevečkrat žanje dobre rezultate. Ne glede na vsesplošno opozarjanje iniciative Varni na internetu, nedavne kampanje Združenja bank Slovenije, vseh neposrednih sporočil bank v digitalne denarnice in ostalih jasno-glasnih vzklikov borcev proti spletnim prevaram očitno teh še vedno ni dovolj. Tudi mi se pridružujemo odločnemu pozivanju medijev k uporabi digitalnih orodij z veliko previdnostjo, sploh ko gre za deljenje osebnih in osebnofinančnih podatkov.
Pošteni najditelj bi vam rad poslal vaše kriptovalute
Ja, seveda, sploh če je na drugi strani linije Indijec. Kdaj vas je nazadnje, ko ste izgubili 20 evrov, nekdo pocukal in rekel: “Poglejte, ta denar vam je padel iz žepa!”? Pa tudi če bi bankovec našli sami in na vidiku ne bi bilo žive duše, bi ga verjetno pospravili, kajne? No, zakaj bi torej pošteni najditelj v polomljeni angleščini želel prav vam vrniti prav vaših nekaj sto ali tisoč evrov vreden kos kriptovalutne pogače? Žal živimo v svetu, kjer moramo pri vseh ponudbah, ki so predobre, da bi bile resnične, biti najprej previdni. Kaj pa je tisto, kar mora takoj prižgati alarm?
Zvoni vam neznana številka z državno kodo, ki prihaja z drugega kontinenta (lahko tudi samo države ali celo Slovenska).
Glas pravi, da je našel vaših nekaj sto evrov, ki jih hoče prenesti do vas.
Da bi to lahko storili, morate popolnemu neznancu takoj dati ali dostop do računalnika in telefona ali pa praktično vse podatke z vaše debetne ali kreditne kartice.
Seveda bi vam radi samo pomagali, ker je pa postopek prejema denarja noro zahteven ali morda celo zato, da ga dobite večjo vsoto, morate najprej plačati manjšo.
Kaj pa tista sporočila spletne banke, ki zahtevajo, da takoj sporočimo vse točne podatke o svojem računu za preverjanje "tega in tega"? Ne, to niso sporočila spletne banke, pa konec. Noben kredibilen bančni uslužbenec od vas ne bi zahteval razkritja gesla ali drugega podatka, s katerim bi lahko postali tarča lovcev na bančno ali osebno identiteto. Lahko pa vam ponudijo varna orodja, v katera podatke vnesete, ko rešujete vaše lastne zahtevke na daljavo. Vendar ste v slednjem primeru banko poklicali vi - ne ona vas.
Kje vse se še pojavljajo kraje finančnih sredstev ali identitete preko spleta?
Finančna sredstva seveda niso edin zanimiv plen, ki ga iščejo spletni prevaranti. Tudi tuja identiteta je lahko nekaj, kar pride marsikomu prav, če pa je prav ta identiteta vaša, pa vas bo kraja stala precej živcev in seveda tudi denarja. Pozorni bodite na naslednje iskalce spletnih žrtev:
noro bogati (ali uspešni, osamljeni ...) in zaljubljeni snubci na klepetalnicah,
najbolj zagreti kupci na vaših objavljenih oglasih v spletnih “bolšjakih”,
e-maili nepreverjenih pošiljateljev, ki so sumljivo podobni obvestilom o pošiljkah, za katere zahtevajo odkup,
poslovni e-maili z znanimi imeni in z znanih domen (z manjšo modifikacijo, ki jo neizurjeno oko zlahka spregleda), ki nalagajo takojšnje nakazilo na določen trr ali plačilo določenega računa po dogovoru z direktorjem ali drugim odločevalcem v podjetju,
obvestila v zasebnih in poslovnih profilih družbenih omrežij, kot so produkti Meta, ki trdijo, da bo vaš profil zaprt, če ne kliknete določene povezave.
Nekateri poskušajo celo s pretvarjanjem, da vam piše policija ali pa enostavno postavijo lažno spletno trgovino!
Kakorkoli obrnemo, na nas vedno prežijo lovci na spletni denar. Hiter tehnološki razvoj in umetna inteligenca zadeve še pospešujeta, zato moramo biti še toliko bolj previdni. Več aktualnih informacij v Slovenščini o tem, na kaj biti pozoren in kako odreagirati, boste našli tudi na spletnem portalu https://www.varninainternetu.si/.
Comentarios