Letošnji Prešernov dan lahko izkoristimo za obisk lokalnih galerij in muzejev. Dobra novica je, da se vanje lahko odpravimo tudi “fizično”, čeprav so večinoma na voljo tudi virtualne razstave za vse, ki bi želeli kulturo doživeti v varnem zavetju doma.
Vir slike: Wiki Commons
Celjani imamo srečo, da naše knežje mesto premore obilo kulturne dediščine. Zgodovina se riše že na vedutah mestnih ulic. Poleg velikih arhitekturnih imen, kot je Plečnik, pa nas z razstavmi razvajajo tudi muzeji in galerije.
MNZC nas vabi na svoji stalno in začasno zbirko. Od 9. do 17. ure si v skladu s priporočili in ukrepi lahko ogledamo:
stalno razstavo Živeti v Celju,
občasno razstavo Preljuba moja žena, čakam na kolodvoru … in
zobozdravstveno zbirko.
In, čeprav nismo ravno več otroci, so ogleda vredne tudi njihove navdihujoče otroške razstave:
stalna razstava v otroškem muzeju Brlog igrač in
občasna razstava otroškega muzeja Več kot barve.
Vse naštete razstave so v virtualni obliki objavili tudi na spletu s 360-stopinjskimi posnetki. Pssst, v resnici je virtualnih še nekaj več, kot tiste, ki smo navedli zgoraj. ;)
Obiščemo lahko tudi Pokrajinski muzej, ki vabi v Staro grofijo in Knežji dvor med 10. in 16. uro. Med stalnimi razstavami nas še vedno pričakujejo:
Od šivanke do zvezd - prazgodovina,
Alma M. Karlin Poti,
Grofje Celjski,
Mesto pod mestom,
Kulturnozgodovinska zbirka,
Od gotike do historizma po korakih,
Lapidarij in
Celjski strop.
Začasne razstave, ki si jih lahko brezplačno ogledate na dan odprtih vrat ob slovenskem kulturnem prazniku, pa so:
Prof. dr. Srečko Brodar, pionir slovenskega paleolitika,
Odlikovanja, medalje, znaki in značke iz zbirk Pokrajinskega muzeja Celje,
Anton Perko, Slovenski slikar v službah cesarskega dvora in
Od groba do groba.
Kot dodatni ideji pa smo za vas našli še nekaj “od prej”. Če si torej še niste ogledali razstave na Krekovem trgu, vabljeni, da spoznate kaj več o Plečniku in Pragi. Razstavo na panojih bomo lahko obiskali do 22. februarja 2021. Prav tako je na voljo še vedno virtualna razstava Zgodovinskega arhiva “Memento mori”, ki si jo lahko ogledamo že od lani. Poleg tega Zgodovinski arhiv Celje v virtualni obliki nudi sprehod še širše po svojih prostorih in trenutno vključuje tudi razstavo #DEKADE70.
Vsem želimo, da na slovenski praznik kulture doživite prijetne trenutke v stiku z našo skupno zgodovino in dediščino ter od tega odnesete navdih za korake v lepo prihodnost.
コメント